fbpx
+380 (67) 538 45 38

Чи можна цивільним стріляти по дронах і яка за це передбачена відповідальність?  

19.10.22

Понад місяць росія атакує Україну дронами-камікадзе іранського виробництва. До їхнього знищення долучилися не лише правоохоронці, а й цивільні. Міністр МВС Денис Монастирський закликав людей не намагатися самостійно збивати безпілотники з вибухівкою, а залишити цю справу військовим.

Пояснюємо чи дозволяє закон цивільним діставати зброю і стріляти по дронах, якщо ні, то яка за передбачена відповідальність.

  1. В умовах звичайного цивільного життя, якщо ви спробуєте відкрити вогонь у середмісті з власної зброї, то ваші дії слідчі поліції можуть кваліфікувати за ч. 4 ст. 296 КК України (хуліганство із застосуванням вогнепальної зброї) —  а це до 7 років позбавлення волі. 

Проте для кваліфікації саме за цією статтею визначальним є мотив правопорушення, а саме явна неповага до суспільства. 

Очевидно, що стрілки, намагаючись самостійно збити безпілотники, не мали такого наміру, а навпаки, хотіли запобігти можливим трагічним наслідкам. Проте гіпотетичний ризик кваліфікації їх дій саме за такою статтею залишається. 

  1. Також потрібно усвідомлювати, що людина може схибити, а випущена куля зрикошетити, і хтось загине або дістане поранення.

У такому випадку, залежно від наслідків дії стрілка можуть кваліфікувати за ст. 119 КК України (вбивство через необережність). За це загрожуватиме максимальна відповідальність до 8 років позбавлення волі, або ж за ст. 128 КК України (необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження), за що можуть позбавити волі до 2 років. 

  1. Більше того, збитий у такий спосіб дрон може впасти у сусідньому дворі або влучити в інший будинок, що призведе до не менш трагічних наслідків.

Тому ми підтримуємо пораду міністра та радимо залишити задачу збиття ворожих дронів спеціально навченим військовим. 

«Питання кваліфікації дій саме як хуліганства, з точки зору закону та судової практики, є вкрай суперечливим, та навряд за таких обставин наші правоохоронці реєструватимуть кримінальні провадження. Проте потрібно не забувати, що хаотична стрільба у середмісті може призвести до інших, не менш трагічних наслідків, за що загрожуватиме кримінальна відповідальність та покарання. Тому перед тим, як діставати зброю, варто задуматися про можливі наслідки таких дій»,

коментує радник кримінальної практики Ілля Воробйов

Як працюють дрони, чому їх важко збивати і чому це не варто робити самостійно читайте у матеріалі hromadske.