fbpx

Чи може бути кримінальна відповідальність за пост у Фейсбук?

12.11.21

Розглянемо на прикладі ситуації, коли, приміром, посварилися два публічні діячі. Один з них написав у соцмережі щось, через що був викликаний до суду, бо інший вважає його слова неправдою. Йшло засідання за засіданням. І врешті суд вирішив, що інформація має бути спростована. Але той, хто писав пост, свої слова не спростував.

Тож, чи законом передбачена за це кримінальна відповідальність?

Спойлер — так. Але спочатку — юридичний бекстейдж від Практики захисту честі, гідності та ділової репутації Міллер, юридична компанія.

ПРАВО НА ЗАХИСТ

Якщо людина подала позов про захист свого права на повагу до честі та гідності і його суд задовольнив, а певну інформацію визнав неправдивою — того, хто таку інформацію поширив, суд зобов’яже спростувати її.

Переважно присуджують зробити це в такому ж форматі, в якому світ побачив те, що треба спростувати. Тобто, якщо це пост у Фейсбуці — написати ще один, але зі спростуванням; якщо це виступ на ТВ — прийти на той же телеканал і на ту ж передачу та заявити про спростування там.

Після того, як суд виніс рішення і воно набрало законної сили (тобто його ніхто не оскаржив у відведений строк), позивачу дадуть виконавчий лист, з яким той звернеться до виконавчої служби (зараз у нас в країні є як державні, так і приватні виконавці), завданням якої є примус до виконання рішення суду.

Виконавець відкриє провадження та лагідно буде наполягати, аби відповідач (той, хто має інформацію спростувати) виконав вимоги, зазначені у виконавчому листі, добровільно протягом 10 днів з моменту відкриття такого виконавчого провадження.

Додатково за примусове виконання рішення суду з відповідача ще й стягнуть гроші (виконавчий збір):

– з фізичної особи — 12 000 гривень;
– з підприємства чи установи — 24 000 гривень.

А ЯКЩО ВІДПОВІДАЧ НЕ ВИКОНАВ ВИМОГИ?

У разі невиконання без поважних причин протягом 10 днів такого рішення, виконавець ще й накладає штраф (на фізичну особу в розмірі 1 700 гривень, на посадову особу — 3 400 гривень, на боржника-юрособу — 5 100 гривень).

ТО ДЕ КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ?

Після накладання штрафу людині даються ще додаткових 10 днів на виконання рішення суду і засторога про те, що може бути кримінальна відповідальність, якщо не виконати таке рішення.

І от якщо навіть тепер дописувач з Фейсбук не спростував своє повідомлення, виконавець надсилає до правоохоронних органів повідомлення про вчинення ним кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

ЦЕ ВАЖЛИВО

«Аби не допустити кримінального переслідування, варто усвідомлювати наслідки своїх дій і не варто легковажно ставитися до судових рішень. Судові рішення є обов’язковими до виконання на всій території України, а, власне, виконання рішення суду є невід’ємною частиною права кожної людини на справедливий суд»

коментує Юра Мельник, адвокат Міллер, юридична компанія.