Найчастіші «корупційні» правопорушення під час заповнення декларацій
Після введення воєнного стану в Україні законодавці поставили на паузу декларування посадовців. Ми рекомендуємо не відкладати процедуру звітування до закінчення воєнного стану. Тому зібрали найбільш поширені помилки, яких припускаються під час заповнення декларацій.
Найбільш розповсюдженою є практика складання протоколів за ст. 172-6 КУпАП. За статистикою НАЗК, за 2021 рік кількість справ за ст. 172-6 КУпАП, що надійшли до суду становить трохи більше 8 000, з яких розглянуто майже 7 500(!).
Несвоєчасне подання без поважних причин декларації посадовцями
Одне із найчастіших порушень за ст. 172-6 КУпАП, які виявляли працівники НАЗК — порушення строків подання е-декларацій без поважних причин, і як наслідок складання протоколу «про корупцію».
До поважних причин також відносять:
- неможливість подати вчасно декларацію через стан здоров’я
- перебування на лікуванні
- внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу)
- технічні збої офіційного веб-сайту НАЗК
- перебування (тримання) під вартою тощо
Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунку за кордоном або про суттєві зміни у майновому стані
Часто декларанти невчасно або взагалі не повідомляють про суттєві зміни в майновому стані.
Наприклад, якщо декларант придбав квартиру або автівку, то необхідно подати до реєстру повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.
Однак рішення про притягнення до відповідальності ухвалює не НАЗК, а суд.
Подання завідомо недостовірних відомостей у декларації
Відповідальність може настати виключно за внесення «завідомо неправдивих» відомостей, тобто що декларант свідомо вносив недостовірні дані. І для притягнення до відповідальності цей умисел треба довести.
«Будь-який держслужбовець через неуважність під час заповнення декларації може отримати статус «корупціонера», який надовго заплямує репутацію. Тому потрібно вести не тільки добросовісний спосіб життя, а й приділяти максимальну увагу до всіх антикорупційних обмежень»,
коментує адвокатка Марина Носова.
Якщо вам потрібна допомога, звертайтеся до наших юристів будь-яким із цих способів:
- офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
- сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
- соцмережі Facebook та Instagram
- за телефоном +380 (67) 538 45 38