fbpx

Бюро економічної безпеки: що робитиме й коли запрацює

04.02.21

28 січня 2021 року Верховна рада України у другому читанні схвалила проект Закону «Про Бюро економічної безпеки України». Після кількох років політичних та правових дискусій про повноваження новий орган все ж таки створено!

Оскільки обговорень було багато, пропонуємо детальніше розібратися в його цілях та повноваженнях.

Що таке Бюро економічної безпеки?

Бюро економічної безпеки України – новий орган виконавчої влади, покликаний протидіяти правопорушенням, що посягають на економічну діяльність держави. Його основна мета – зниження корупції, оптимізація структури правоохоронних органів та розробка нових підходів щодо виявлення та протидії фінансовим злочинам.

Ухвалення закону про створення органу – частина міжнародних зобов’язань України перед МВФ та ЄС.

Що робитиме та як працюватиме Бюро?

Новостворений орган повністю замінить податкову міліцію та підрозділи з протидії економічним злочинам СБУ та Нацполіції. Ці структури будуть ліквідовані, щойно новий орган розпочне свою роботу.

До підслідності бюро належатимуть:

– протидія законній господарській діяльності;
– ухилення від сплати податків;
– доведення банку до неплатоспроможності;
– доведення до банкрутства;
– шахрайство з фінансовими ресурсами;
– злочини, що пов’язані з випуском та обігом цінних паперів, незаконним збором та використанням відомостей, що становлять комерційну або банківську таємницю;
– інші злочини, що посягають на функціонування економіки держави.

Новостворений орган зможе самостійно здійснювати оперативно-розшукову діяльність та формувати власні бази даних. Крім того, отримає прямий доступ до реєстрів Національної комісії з питань цінних паперів, Антимонопольного комітету, Фонду держмайна тощо.

Коли запрацює?

Відповідно до закону Бюро економічної безпеки повинно запрацювати впродовж шести місяців з дня набрання чинності ухваленим законом.

Утім, практика новостворених правоохоронних органів в Україні показує, що вони не завжди вступають у свої повноваження в необхідні строки.

“Щоб оцінити реальні строки запуску достатньо подивитись на процес запуску іншого правоохоронного органу – ДБР. Додаткового часу потребує проведення конкурсних відборів, передачі матеріалів кримінальних проваджень та внесенням змін до окремих законодавчих актів та кодексів. Тобто орган може бути створений, проте без повноважень його реальна робота фактично неможлива.”

коментує юрист Міллер, юридичної компанії Артем Облетов.

А що думаєте про створення Бюро економічної безпеки ви?
Чи піде на користь інвестиційному клімату в Україні така зміна системи правоохоронних органів в сфері економічних злочинів?