Батьківство в умовах війни: як отримати свідоцтво про народження та оформити соціальну допомогу 

25.03.22
Автор публікації: Олександра Вергелес

Від початку війни в Україні народилося 15 300 малюків. У лікарнях, підвалах, бомбосховищах і власних домівках. Такі дані Міністерства юстиції. 

Правові нюанси отримання свідоцтва про народження адаптували під умови воєнного стану, щоб гарантувати захист прав дітей та майбутніх батьків.

Який порядок реєстрації новонароджених?

  • Через закриття доступу до реєстрів на період воєнного стану, сервіс «єМалятко» тимчасово не працює. Саме тому народження дитини можна зареєструвати виключно оффлайн у відділах ДРАЦС, в пологових будинках та ЦНАПах.
  • ДРАЦСи, ЦНАПи та пологові будинки працюють у штатному режимі, крім міст та районів, де тривають активні бойові дії. Звернутися можна до будь-якого відділу, незалежно від місця народження дитини та місця проживання батьків.

Що необхідно для реєстрації?

  • Паперове медичне свідоцтво про народження за формою №103/о.
  • Заява, яка подається батьками дитини або одним із них.
  • Паспорти батьків та свідоцтво про шлюб. Якщо один з батьків з поважних причин не може пред’явити документ, що посвідчує особу, орган державної реєстрації актів цивільного стану не має права відмовити в реєстрації дитини. Відомості про другого з батьків у такому випадку зазначають на підставі свідоцтва про шлюб.1
  • Якщо в батьків різні прізвища — спільна заява щодо присвоєння дитині прізвища. Якщо батько не може бути присутнім під час реєстрації, має бути письмова згода одного з батьків про присвоєння дитині прізвища (нотаріально засвідчена).
  • Якщо батьки не в шлюбі  — спільна заява про визнання батьківства. Якщо батько не може бути присутнім, він може подати нотаріально засвідчену заяву через представника, який діє на підставі нотаріально засвідченої довіреності.
  • Паспорт та заява матері, якщо та не перебуває у шлюбі та не має чоловіка, що визнає своє батьківство.

Якщо жінка народжувала не в пологовому, довідку за формою 103/о зможуть видавати медичні працівники, які були присутні під час пологів або проводили перший огляд новонародженого. 

Засвідчувати народження дитини у такий спосіб зможуть усі медичні працівники, які офіційно працюють у медзакладах, зокрема, хто надає екстрену медичну допомогу.

Якщо медичний працівник не зможе видати породіллі свідоцтво про народження за формою 103/о, медпрацівник може виписати довідку довільної форми у двох екземплярах, один із яких передають матері, а другий — на зберігання до медзакладу. 

Також запроваджені нововведення щодо грошової компенсації в межах програми «Пакунок малюка»:

  • Зняли обмеження на використання компенсації за «пакунок малюка» на весь період воєнного стану плюс місяць після його завершення (гроші можна витрачати на власний розсуд, не лише на речі для новонародженого).
  • Від батьків не вимагатимуть використати компенсацію протягом 12 місяців. Кошти можна використовувати протягом дії воєнного стану плюс один місяць без цього обмеження.
  • Кошти будуть перераховувати на будь-який рахунок родини, який вже відкритий в АТ КБ «ПриватБанк».

Для отримання допомоги один з батьків має подати:

  • заяву з копією свідоцтва про народження дитини (чи іншого документа, що це підтверджує)
  • довідку з пологового будинку про неотримання натуральної допомоги «пакунок малюка» структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій/районних військових адміністрацій, виконавчим органом міської ради

Що з допомогою у зв’язку з вагітністю та пологами для тих, хто мав бути в офіційному декреті?

Ті працівниці, чиї роботодавці не змогли опрацювати листок непрацездатності та подати за ними заяву-розрахунок, можуть звернутись самостійно до будь-якого зручного відділення Фонду соціального страхування України та отримати напряму від нього виплату допомоги по вагітності та пологах.

Перелік відділень Фонду соціального страхування, які мають можливість приймати заявки в умовах воєнного стану та їхні контакти за посиланням https://bit.ly/3ur3aBk.

«Захист соціальних прав громадян є важливим пріоритетом держави навіть у період воєнного стану. Тому послуги з отримання свідоцтва про народження та надання грошових виплат адаптували під умови війни»,

зазначила помічниця адвоката практики судових спорів Олександра Вергелес.

Записатися на консультацію можна через:

  • офіційний e-mail: office@millerlawfirm.ua
  • сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
  • месенджер Facebook: https://bit.ly/3MEcmdQ
  • за телефоном +380 (67) 538 45 38