fbpx
+380 (67) 538 45 38

Агрорейдерство: чи можна зробити вигляд, що угоди не було і використовувати кошти контрагента?

16.02.23

Агробізнес — одна з пріоритетних галузей української промисловості. Але певні люди, схеми постійно блокують її розвиток. Переважно одні і ті ж: люди і схеми. 

Наша нова справа якраз про це. 

16 лютого Господарський суд Одеської області розгляне позов проти агропідприємства «Мрія», яке має скандальну славу далеко за межами Одещини. У 2010 році компанія уклала договір на поставку 5200 тон зерна і отримала передплату в майже півмільйона доларів, однак зерно так і не поставила і фактично привласнила собі кошти. «Мрія» належить родині колишнього депутата Одеської обласної ради, яка з легкістю відмовилася від зобов’язань перед контрагентом, розуміючи свою безкарність. 

У 2010 році підприємство «ВДС Інвест» — наші клієнти, заключили угоду з компанією Братінова про поставку зерна. І сплатили 3 млн грн передплати, але своє зерно замовник так і не отримав за невідомих причин. Очікування продовжувалось 7 років, компанія несла збитки і вирішила звернутись до суду, щоб стягнути з компанії Братінова відсотки за користування коштами, які були внесені як аванс.

У «Мрії» пішли на хитрість, і, для того, щоб не поставляти товар і не повертати гроші, звернулися до суду, щоб визнати договір з «ВДС Інвест» недійсним. У ході справи вони наводили різні причини не виконувати свої зобов’язання і змінювали власну позицію. Спочатку вони заявили, що директор «Мрії» не підписував договір, потім, що підписував, але в іншій редакції, потім взагалі, за їх словами, підписантом виявилась не уповноважена на це особа. Про всяк випадок закидали також про підробку та монтаж. При цьому, їх екземпляр договору кудись «магічно» зник.

За законом, якщо договір недійсний, контрагенти мають повернути один одному все, що отримали в рамках своєї угоди, але «Мрія» досі уникає зобов’язань перед партнером.

Зараз компанія «‎ВДС Інвест» хоче повернути безпідставно набуті кошти та компенсувати збитки за останні три роки. Ми допомагаємо їм у цьому. 

Ця справа для нас — питання принципу. Дії компанії «‎Мрія» — це, на жаль, класична схема, за якою в Україні досі працюють бізнеси «старої школи». З цим треба боротись, якщо ми хочемо розвивати економіку, промисловість. І державу загалом. Коли одна сторона угоди відмовляється виконувати свої зобов’язання і робить усе можливе для того, аби зробити вигляд, ніби цієї угоди взагалі не було, ми мусимо застосовувати механізми правової держави і усувати саму можливість такого правопорушення. 

Завтра беремо участь в першому засіданні по справі. А найближчим часом наш старший юрист Артур Лозіцький у своїй колонці розкаже про те, як захистити бізнес від подібних схем ще на етапі угоди.