fbpx

«А що у Вас в багажнику?»

09.02.21

Якщо ви водій, то вас точно зупиняла поліція. І ви точно весь час має сумніви щодо свої прав. І зараз буде пост про те, що робити, коли працівник поліції просить відкрити багажник.

В яких випадках поліція взагалі може мати доступ до вашого авто?

Закон передбачає тільки три випадки доступу до транспортного засобу:

І. Поверхнева перевірка
ІІ. Огляд
ІІІ. Обшук

Ці процедури не можна застосувати на власний розсуд, тобто вони не є альтернативними. Порядок їх застосування чітко визначений законодавством. Давайте розберемо кожне окремо.

І. ПОВЕРХНЕВА ПЕРЕВІРКА ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ
ЩО ЦЕ ТАКЕ?

Візуальний огляд транспортного засобу особи, яка НЕ підозрюється у вчиненні правопорушення. Водій, на вимогу працівника поліції при наявності на законних підстав, має надати можливість провести поверхневу перевірку свого транспортного засобу.

КОЛИ ПОЛІЦІЯ МОЖЕ ЗДІЙСНЮВАТИ ПОВЕРХНЕВУ ПЕРЕВІРКУ?

Поліцейський може здійснювати поверхневу перевірку речі або транспортного засобу (ч. 4 ст. 34 ЗУ «Про національну поліцію»), якщо:

1. Існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;

2. Існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб;

3. Існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.

НА ЩО ВИ МАЄТЕ ПРАВО ПІД ЧАС ПОВЕРХНЕВОЇ ПЕРЕВІРКИ?

1. Ви маєте право вимагати від поліцейського пояснень щодо підстав для огляду транспортного засобу.

2. Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону. Тобто, працівник поліції МОЖЕ ЛИШЕ СПОСТЕРІГАТИ за діями і речами водія але ні до чого не має права торкатись.

3. При проведенні поверхневої перевірки за можливості варто використовувати відеозйомку дій працівника поліції. Не забороняється фіксування дій поліцейських, але за умови, якщо ви не заважаєте їх роботі та не порушуєте права інших громадян).

4. Після проведення поверхневої перевірки та ЗА НАЯВНОСТІ ПІДСТАВ, визначених законами, працівник поліції може також здійснити огляд/обшук транспортного засобу. Про це трохи детальніше нижче.

ІІ. ОГЛЯД ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ В ПОРЯДКУ КУпАП (огляд транспортного засобу може бути проведений ЛИШЕ в разі вчинення правопорушення).

Відповідно до законодавства, водій повинен дати можливість оглянути транспортний засіб за наявності на те законних підстав у разі:

1. Затримання водія або пасажирів і доставлення їх в орган внутрішніх справ;

2. Скоєння адміністративного правопорушення для забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення.

Водій повинен знати, що огляд транспортного засобу не може проводитися з метою вирішення питання про можливе його затримання.

Водій може бути затриманий лише на підставах, які виникли до проведення огляду.

Огляд транспортного засобу може бути проведений лише в разі вчинення адміністративного правопорушення та складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення. (ст.ст. 260, 264 КУпАП)

Огляд транспортного засобу ОБОВ’ЯЗКОВО оформляється відповідним протоколом, в якому вказуються підстави та мотиви проведення огляду, його результати та ін.

ІІІ. ОБШУК.

Обшук здійснюється в рамках Кримінально-процесуального законодавства та ВИКЛЮЧНО на підставі ухвали слідчого судді.

Щодо обшуків без ухвал коментує старший юрист Міллер, юридична компанія Марина Носова: «Лише у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку з обов’язковим складанням протоколу та повідомленням прокурора».

І насамкінець, ми дамо вам декілька базових порад як діяти коли вас зупинила поліція:

Коли треба – у поліцейських буде працювати бодікамера.

Тому говоріть ввічливо, адже можете стати зіркою youtube в стилі пана Киви.

Фіксуйте все ваше спілкування на відео, але за умови, якщо ви не заважаєте роботі поліцейських та не порушуєте права інших громадян.

Чемно і спокійно вимагайте поліцейського представитись та пред’явити посвідчення. Перепишіть номер посвідчення поліцейского, номер жетону та ПІБ або зачитайте на відео.

Вимагайте поліцейського повідомити вам ваші:
– права (!)
– причину зупинки (!!).

Також вимагайте повідомити причину поверхневої перевірки, огляду чи в ухвалі дивіться причину обшуку.

І пам’ятайте найголовніше – ви завжди маєте право на адвоката. Власне для цього ми й пишем: запишіть наш номер телефону, а краще запам’ятайте: 067 538 4 538.

Огидно звучить калька з російської мови оцього “ні цвяха ні палиці”.
Тому просто побажаємо вам гарної дороги і чемних поліцейських.