30 років Незалежності: політ нормальний.Вітаємо, Україно!

24.08.21

Які законодавчі зміни за ці 30 років ви вважаєте визначними? Тобто такими, які докорінно або суттєво щось міняли як для країни загалом, так і безпосередньо для нас як громадян.

Нижче ми напишемо про здобутки незалежної України і наше бачення того, у яких напрямах ще треба вдосконалюватися. А якщо у вас буде натхнення, пишіть в коментарях свої.

1. «Конституція – це віддзеркалення стану нації» (Левко Лук’яненко)

Очевидно, що спочатку ми згадуємо про 28 червня 1996 року, коли Верховна Рада ухвалила і ввела в дію Конституцію України. І це виборене між комісіями рішення дало українцям квиток на шлях у цивілізоване майбутнє та стало важливою цеглиною в фундаменті законодавства. Конституція визначила стратегію подальшого розвитку держави, встановила основні принципи, права та обов’язки громадян.

Українське суспільство дорослішає і наша Конституція так само змінюється під реалії сьогодення. Цей процес не завершується і всі ми є його учасниками.

2. Права людини

Порушення прав і свобод людини є недопустимим у демократичній державі. Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) – це міжнаціональна інституція, яка розглядає справи за зверненнями від громадян і недержавних структур стосовно недотримання прав. Відповідачем завжди виступає держава.

У 2006 році Україна прийняла закон «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», яким визнала обов’язковість виконання рішень ЄСПЛ. Фактично парламентарі зобов’язали виконувати рішення ЄСПЛ з необхідністю усунення причин порушення Україною Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Останню ми ратифікували ще у 1997 році, визнавши обов’язковою юрисдикцію ЄСПЛ на території нашої держави. Однак, лише з 2006-го були увімкнені реальні механізми.

3. Протидія корупції

Виборюючи кожен день свою незалежність і самостійність ми намагаємося протистояти всьому, що шкодить державі зовні і роз’їдає зсередини. В тому числі законодавчо. Так, у 2015 році набрав чинності закон «Про запобігання корупції», який наближає нас до міжнародних стандартів відкритості та впровадження успішних практик іноземних держав. Тепер такі слова як «декларація», «детективи НАБУ», «конфлікт інтересів» та інші стали звичними для кожного українця.

Чи побороли ми вже корупцію? Навряд. Але тепер для цього є законодавчі механізми та воля народу.

4. Декомунізація

Як приклад відходу від тоталітарних символів, переосмислення радянського минулого і засвідчене прагнення україноорієнтованого майбутнього. А законодавчий імпульс цьому дало 9 квітня 2015 року. Саме тоді Верховна Рада України ухвалила чотири закони, які поклали початок масштабній реформі декомунізації.

Той, хто каже, що незалежність України з’явилась нізвідки, просто не знає, що українці пережили голодомори, заслання та тортури лише через те, що були українцями. І реформа сприяє пролиттю світла на ці факти.

5. Курс на ЄС та НАТО

7 лютого 2019 року Верховна Рада України ухвалила закріплення в Конституції України стратегічного курсу України на членство в Європейському Союзі та НАТО. Це стало законодавчим виходом із позаблокового статусу-кво, який намагався залишити за нами неблагонадійний сусід, та поворотом у бік Заходу.

Таке рішення вимагає повного та належного приведення національного законодавства у відповідність із загальновизнаними міжнародними стандартами. І ми на шляху до цього!

Для прикладу, ще 17 листопада 2016 року Комітет постійних представників країн-членів ЄС (COREPER) засвідчив, що Україна виконала всі критерії візової лібералізації, а вже 11 червня 2017 року українці отримали довгоочікуваний «безвіз» з Євросоюзом.

6. Цифровізація і Е-послуги

Чи можна було уявити собі у 90-х електронний паспорт чи отримання довідки у декілька кліків на телефоні? Тепер це наша реальність. 4 червня 2014 почало діяти Державне агентство з питань електронного урядування України, яке 2 вересня 2019 року було перетворене у Міністерство цифрової трансформації України. Саме з цього часу у наше життя активно входили «Дія» з її набором електронних послуг для бізнесу і громадяни, цифрові посвідчення, що є повноцінною заміною паперовим, довідки без черг до кабінетів.

Уже з 24 серпня 2021 року держоргани не матимуть права вимагати паперові документи у громадян, якщо такі документи є в електронних реєстрах.

7. Рівність матері і батька

Ми поступово відходимо від таких кліше як «не жіноча робота», «не чоловічі обов’язки», бо кожен має рівні права і рівні можливості самостійно обирати як жити, як працювати, чи народжувати дітей і кому доглядати за ними. Саме це демонструють законодавчі зміни 15 квітня 2021 року щодо рівних прав батьків в отриманні декретної відпустки.

Ми вирішили навести цей приклад поруч зі згадкою про прийняття Конституції і започаткування декомунізації, бо такі процеси докорінно змінюють життя сімей. Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною» покликаний забезпечити рівні можливості для чоловіка й жінки у питанні поєднання роботи із сімейними обов’язками. Зокрема усуваються законодавчі прогалини, що обмежували право батька на відпустку для догляду за дитиною.

8. Відкриття ринку землі

Земля — це такий же ресурс, як і усе, що належить українцям на території нашої держави. Ми вільні розпоряджатися тим, що нам належить. Під час великої приватизації у 90-х власниками землі в Україні стали 7 млн громадян. Вони отримали у власність земельні паї (3-7 га), однак продавати ділянки більше 2 га діяв було неможливо. Тому власники паїв могли лише здавати їх в оренду. До 1 липня 2021 року в Україні зміна власника земельного паю була можлива фактично тільки після його смерті.

Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» відкрив шлях до можливості не здавати в оренду за безцінь землю, а продати її за ринковою ціною, або ж здавати в оренду землю на конкурентних умовах. Саме так відбувається у державах, які поважають своїх громадян.

9. Мова

16 липня 2021 року почали діяти усі норми закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ухваленого Радою 25 квітня 2019 року (окремі положення вводилися поступово). Суть цього закону захисті нашої рідної мови, а не в притисненні будь-яких інших.

І це важливо згадати у День незалежності:

«Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову»

Ліна Костенко

Епілог.

Щиро бажаємо Україні до наступного Дня незалежності побачити галочку «Підписано Президентом» навпроти таких законопроектів:

1. Інститут цивільного партнерства. Суть його у тому, щоб надати парам, незалежно від їх статі, більшість або всі права шлюбу, не надаючи їм самого титулу «подружжя». Фактично це юридичний договір про добровільний союз двох людей, які матимуть після його укладання права офіційних чоловіка та дружини.

2. Легалізація медичного канабісу. Кожна людина має невід’ємне право на життя. І медичну допомогу. І якщо використання канабісу у медичних цілях може покращити якість життя невиліковно хворих людей, то чому це досі не дозволено?

3. Закон про зброю. Як показує практика, злочинці використовують зброю, незалежно від того, чи є закон про можливість її використання з метою самооборони. Однак законослухняні громадяни, зокрема ті, що мають легальну зброю, нерідко опиняються на лаві підсудних через те, що застосували її для захисту життя або майна. Так не має бути.

4. «Стамбульська конвенція». Маємо надію, що Україна невдовзі стане 47-ю країною світу, яка ратифікувала конвенцію Ради Європи «Про запобігання та протидію насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами».

З вірою у світле майбутнє і чітким баченням необхідних змін йдемо святкувати 30 річницю Незалежності. Все буде Україна!

Powered by Miller law firm.