fbpx

10 запитань про мобілізацію 

12.07.22
Автор публікації: Андрій Новак

 Чи означає отримання повістки, що людину мобілізують?

Ні, не означає. Є різні випадки. Виклик — це перевірка облікових даних насамперед та проходження медичного огляду для визначення придатності. 

Що робити, якщо повістку залишили біля дверей, поклали у поштову скриньку, чи викликали до територіального центру комплектування та соціальної підтримки по телефону?

Отримання повістки будь-яким способом, крім особисто в руки військовозобов’язаному з обов’язковим підписом про вручення, не вважається належним чином врученою. А тому і відповідальності за неявку до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати) у таких випадках не настає, оскільки у представників військкомату немає жодних доказів того, що людина отримала таку повістку.

Чи можуть мобілізувати студента, який тільки закінчив навчання на бакалавра та ще не поступив на магістратуру?

Так. Відстрочку від мобілізації надають тільки чинним студентам. У проміжку між завершенням навчання на бакалавраті та вступом до магістратури така особа не є студентом, а тому може бути мобілізована на загальних підставах. 

Чи може мобілізованого бути звільнено від служби, якщо його було заброньовано?

Ні. Якщо військовий вже служить, і в цей період було ухвалено рішення про його бронювання, він/вона не підлягає звільненню з військової служби. Водночас, наявність бронювання є підставою для отримання відстрочки від мобілізації.

Чи може заброньована людина виїхати за кордон?

І так, і ні. За загальним правилом, заброньовані не мають права виїзду за межі України. Однак є виключення, а саме наявність службової мети перетину кордону. Так, для виїзду за кордон, заброньована людина повинна мати документи про відрядження, а саме: витяг з наказу про бронювання, посвідчення про відрядження, лист-звернення до Державної прикордонної служби, у якому керівник підприємства зазначає, що відповідна посадова особа буде виконувати службові обов’язки за кордоном.

 Чи обов’язково всім жінкам ставати на військовий облік?

Ні. Встановлено чіткий перелік спеціальностей, за якими жінки мають стати на військовий облік. З переліком можна ознайомитись за посиланням

Чи будуть випускати за кордон жінок, які стали на військовий облік?

Наразі остаточно невідомо. За загальним правилом виїзд військовозобов’язаних, як жінок, так і чоловіків за межі України у період дії мобілізації і воєнного стану заборонено. Втім за словами деяких представників влади, жодних обмежень для виїзду таких жінок не передбачено та не буде встановлюватися. Однак, якщо до осені ніяких змін у законодавстві не станеться, то діятимуть ті ж правила для виїзду за кордон військовослужбовців, що й нині. 

Чи можуть мобілізувати військовозобов’язаних жінок, у яких є діти до 18 років?

Так, можуть. Наявність неповнолітньої дитини не є підставою для отримання відстрочки від мобілізації. Однак з цього правила є виключення, а саме: виховання дитини до 3 років та самостійне виховання дитини до 18 років.

Чи необхідно отримувати дозвіл керівника військкомату для вільного пересування областю, країною?

Наразі жодних обмежень у переміщенні військовозобов’язаних країною не передбачено. Однак, якщо військовозобов’язаний змінює місце свого постійного проживання, він спершу має знятись з обліку в своєму діючому військкоматі, отримати дозвіл керівника, та по приїзду на нове місце проживання — стати на військовий облік.

З якими хворобами не мобілізують до війська? 

Перелік захворювань, який звільняє від служби в армії у мирний час ширший, ніж той, що має підстави для звільнення під час війни. Придатність чи непридатність мобілізованих відрізняється залежно від категорії громадян. Весь перелік хвороб є у Положенні про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України (розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби).